Díválí - Festival světla

04.11.2021

Díválí je pět dní trvající slavnost, kterou slaví zejména hinduisté, sikhové a džinisté. Slaví se od poloviny října do poloviny listopadu a je oficiálním státním svátkem v Indii, Guyaně, Trinidadu a Tobagu, Malajsii, Nepálu, Singapuru, na Srí Lance a Fidži.

Nedílnou součástí slavnosti je zapalování malých hliněných lampiček (diyā) naplněných olejem, které symbolizují vítězství dobra nad zlem. Účastnící nosí při této příležitosti zpravidla nové šaty a navzájem se obdarovávají sladkostmi. Pro některé indické finanční instituce začíná finanční rok právě prvním dnem Díválí, což jim má na dalších 12 měsíců přinést štěstí.

Tato událost, se na Zemi stala před téměř dvěma miliony lety, kdy se  Ráma se svojí ženou Sítou a bratrem Lakšmanem vracejí po 14 letech vyhnanství. Ráma, je jednou z inkarnací Boha v náladě krále. Když se vracel do svého hlavního města Ajódhja, jeho obyvatelé rozsvítili mnoho lamp rozestavených v řadách na okrajích cest, čímž svého milovaného krále vítali zpět doma. Světla zároveň reprezentují Rámovo vítězství nad démonským králem Rávanou, který unesl jeho ženu Sítu.

více na: